Największe w Polsce bezpłatne warsztaty komputerowe Revit Online | 25 – 27 listopada 2024 Zarezerwuj swoje mijesce już dziś!

Wdrożenie BIM

Pomyślne wdrożenie technologii BIM wymaga starannego oraz zorganizowanego przygotowania i na pierwszy rzut oka może sprawiać wrażenie trudnego zadania. Żeby pomyślnie wdrożyć BIM i czerpać z niego realne,wymierne korzyści trzeba uwzględnić wiele zintegrowanych czynników mających wpływ na działalność biznesową firmy, rozpoczynając od wizji kadry zarządzającej, a kończąc na osobach, które będą na codzień stosować technologię BIM w realizacji projektów.

Projekty pilotażowe stanowią jeden ze składników dobrze przemyślanego planu wdrożenia technologii BIM.

Zalety BIM:

Wdrożenie pilotażowe BIM

Praktycy BIM stosują wiele sposobów, które mogą polegać np. na realizacji fikcyjnego projektu, ponownej realizacji ostatniego projektu i porównaniu wyników lub rozpoczęcia zupełnie nowego projektu dla wybranego klienta. Wszystkie te opcje sprawdzają się i będą zależeć od akceptowalnego poziomu ryzyka oraz dostępnych zasobów kadrowych do realizacji nowych zadań.


Każdy projekt pilotażowy powinien uwzględniać pomiar wszystkich kluczowych faz projektu w celu rzeczywistego zrozumienia, jak technologia BIM usprawniła procesy projektowania i/lub budowania. Uzyskane korzyści dla każdego uczestnika projektu pilotażowego powinny być dokumentowane w celu obliczenia zwrotu z inwestycji.


Firmy doskonale wiedzą, że im więcej projektów BIM zrealizują i im będą one wykonywane szybciej i lepiej, tym większy będzie zwrot z inwestycji. Podobnie jak w przypadku przejścia od tradycyjnego projektowania przy użyciu desek kreślarskich do projektowania 2D CAD, przejście do technologii BIM może prowadzić początkowo do spadku produktywności podczas zapoznawania się z nowym systemem. Aby temu zaradzić zaleca się, aby zespół odpowiedzialny za realizację projektu pilotażowego nie wykorzystywał równocześnie tradycyjnych narzędzi 2D CAD i narzędzi oferowanych przez technologię BIM, ponieważ może to negatywnie wpływać na proces poznawania nowego systemu.

Wpływ BIM na koszty na poszczególnych etapach inwestycji:

Jeśli wybrana zostanie realizacja rzeczywistego projektu, najlepiej jest wybrać klienta, który zna nową technologię i jest świadomy, jakie korzyści może mu przynieść BIM. Modele BIM oferują wiele pobocznych korzyści takich jak ułatwienie zarządzania budynkiem i lepsze zrozumienie założeń projektowych.


Przeciwstawianie się zmianom to typowa, ludzka cecha, ale jednocześnie cechuje nas również nieustanna potrzeba usprawniania metod pracy. Przejście do technologii BIM wymaga pozytywnego wsparcia ze strony kadry zarządzającej i kluczowych pracowników, szczególnie w przypadku dużych organizacji, wraz z ustaleniem właściwych oczekiwań w chwili rozpoczęcia procesu, stworzenia harmonogramu prac i zapewnienia odpowiedniego poziomu szkolenia pracowników. Jeśli rozpoczyna się od niewielkich projektów pozwalających zdobyć zaufanie i niezbędne doświadczenie, to z każdym wykonanym projektem przejście do BIM będzie odbywać się coraz szybciej.

Kto mi zrobi wdrożenie BIM?

Kluczem skutecznego wdrożenia BIM jest wybór właściwego partnera. Przy podejmowaniu decyzji warto zwrócić uwagę na dotychczasowe dokonania potencjalnego partnera, na jego zasoby merytoryczne czy stabilność finansową.


Partner mający w swojej historii podobne dokonania, charakteryzujący się ugruntowaną pozycją i mogący wykazać się referencjami znakomicie zwiększa prawdopodobieństwo sukcesu we wdrażaniu technologii BIM w przedsiębiorstwie.


Dbamy o Twoją prywatność.

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Więcej informacji znajdziesz w Polityka prywatności.