Dołącz do warsztatów Fusion Cloud w Gliwicach, Warszawie lub Gdyni i odkryj, jak technologia chmurowa oraz sztuczna inteligencja rewolucjonizują projektowanie CAD/CAM/CAE! Naucz się, jak zoptymalizować projekty, oszczędzać czas i koszty z wykorzystaniem Generative Design.

Balustrady i poręcze – Biuletyn Revit 12/2015 – 01/2016

PROCAD SA

W bieżącym odcinku przyjrzymy się Poręczom – ich budowie i sposobom na kształtowanie ich wypełnień. Zapoznamy się również z nietypowym użyciem słupków narożnych. Zapraszamy!

Z CZEGO SKŁADA SIĘ RODZINA PORĘCZY?

Rodzina systemowa Poręczy to zespół kilku kategorii Rodzin. W jej skład wchodzą: profile poręczy, tralki oraz panele tralek. Pierwsza kategoria to profile 2D, które są przeciągane wzdłuż ścieżki poręczy. Oprócz standardowego zespołu poręczy, w którym określamy położenie profilu względem osi poręczy (odsunięcie na boki oraz góra/dół), występują jeszcze: Typ poręczy górnej oraz Typ poręczy bocznej. Każdy z nich jest osobną Rodziną, którą najlepiej edytować przy użyciu Przeglądarki Projektu. Rodziny tralek oraz paneli zawierają geometrię 3D i rozstawiane są według ustalonego wzoru odległości oraz odsunięć od poziomu górnego. Podpory poręczy mogą zostać dodane jako geometria do słupków typowych albo jako opcja w Rodzinie Poręczy bocznej.

Rys1. Budowa Poręczy: SP – słupek początkowy, S – słupek typowy, SK – słupek końcowy (Rodziny Tralek), T – panel wypełniający (Rodzina Panelu Tralki), PG – poręcz górna, P1 – poręcz boczna, 1 do 4 – profile płaskie używane do stworzenia różnych kształtów poręczy. Można jeszcze używać słupków narożnych, ale w omawianym przykładzie, te wykonamy osobno.

JAK ZBUDOWAĆ WŁASNY PANEL?

Na początku musimy ustalić, jaki panel chcemy zbudować. Wzór, użyty materiał, poziom szczegółowości – to wszystko ma wpływ na sposób kształtowania panelu wypełniającego przestrzeń między słupkami. W omawianym przykładzie możemy użyć dwóch sposobów: stworzyć panel jako profil poręczy i przypisać mu odpowiedni materiał lub zbudować panel od początku w edytorze Rodzin.

Jeżeli zdecydujemy się na sposób 1, profil, którego użyjemy powinien być zamknięty i dodany do Konstrukcji Poręczy. Dla typowego obszaru wypełnienia najlepiej będzie użyć profilu prostokątnego. Dobrze jest pamiętać o zmianie funkcji profilu na Poręcz. Dopiero wtedy Revit użyje tego profilu w budowie poręczy. Jeżeli chcemy zadać w panelu wzór siatki lub podział liniowy możemy mu przypisać materiał korzystający ze wzoru wypełnienia. Tworzymy nowy wzór powierzchni jako wzór modelu. W edytorze ustalamy wymagany wzór importując plik .pat albo samodzielnie, tworząc podziały w edytorze. Parametr przezroczystości ustawiamy na 100% – dzięki temu wzór będzie wyświetlać tylko linie. Zaletą tej metody jest mała waga pliku i zapewnienie szybkiego działania oraz wyświetlania modelu. Zwróćmy uwagę, że utworzone w ten sposób podziały nie rzucają cienia. Ta technika jest zalecana w modelach o niskim poziomie szczegółowości lub wszędzie tam, gdzie poziom uszczegółowienia będzie zbyt wysoki, aby przedstawiać każdy panel jako geometrię 3D.

Rys2. Sposób 1 – panel to Rodzina profilu z przypisanym materiałem o przezroczystym wzorze.

Co jednak, gdy potrzebujemy modelu w pełni trójwymiarowego i nasza balustrada musi być całkowicie zamodelowana w 3D? W takim wypadku pozostaje wybrać sposób 2 i utworzyć panel jako osobną Rodzinę rozpoczynając z szablonu Panelu tralki. Jest on bardzo podobny do szablonu Tralki, z tą jednak różnicą, że używany w nim parametr steruje kątem nachylenia całego panelu, a nie kątem cięcia z góry i z dołu, tak jak w przypadku Tralki. Nasze działanie zaczynamy od narysowania Linii odniesień, które „klejąc” się do siebie zbudują siatkę wiązań odpowiadającą na zmiany geometrii. Elementem nadrzędnym dla Linii odniesienia może być Płaszczyzna odniesienia. W szablonie panelu występują płaszczyzny „górny kąt cięcia” i „dolny kąt cięcia” – mogą posłużyć za osnowę dla tworzonej przez nas siatki wiązań.
Linie odniesienia mogą posłużyć również jako ścieżki do przeciągnięcia po nich profili i stworzenia modelu prętów panelu. Po wybraniu „Utwórz>Wyciągnięcie po ścieżce” wskaż Linię odniesienia. Przy zmianie parametrów panelu (Kąt nachylenia, Szerokość i Wysokość tralki) linie będą się wydłużać i skracać zmieniając długość prętów.
Po utworzeniu panelu należy zastosować go w Rodzinie Poręczy. Konfiguracja zilustrowana jest na rysunkach 01 i 02.

Rys3. Sposób 2 – panel to trójwymiarowa Rodzina tralki oparta na siatce linii odniesienia

SŁUPKI NAROŻNE – RAZEM CZY OSOBNO?

Zespół poręczy, jak wcześniej wspomniano, pozwala używać słupków narożnych, które automatycznie pojawią się po narysowaniu ścieżki. Czy jednak sensowne jest ich stosowanie w każdym typie balustrady? Odpowiedź: Nie zawsze. Poręcz, która zagina się najczęściej pod kątem 90° może korzystać z tej opcji. Znajdzie zastosowanie przy słupkach o przekroju symetrycznym (np. okrągłych lub kwadratowych). Wtedy niezależnie od kąta, pod którym łączą się ze sobą panele narożne słupek będzie osadzony poprawnie. W omawianym przykładzie słupki narożne to dwa płaskowniki, zespawane ze sobą pod kątem zależnym od przebiegu balustrady. W tym przypadku będzie trudno uzyskać kształt słupka zgodny z jej ścieżką. W takiej lub innych podobnych sytuacjach, możemy zastosować słupki jako osobne Rodziny nie wchodzące w skład zespołu poręczy. Do rodziny Tralki warto dodać parametry sterujące położeniem płaskowników i stworzyć zależności, dzięki którym słupek będzie miał zmienny kąt rozwarcia. Taka Rodzina pomoże określić przebieg balustrady dokładnie i zgodnie z naszym założeniem projektowym, a ścieżkę Poręczy dopasujemy do rozstawu i położenia słupków narożnych, co samo w sobie jest zgodne z często stosowanymi technikami wykonywania takich balustrad i ogrodzeń.

Rys4. Sposób manualnego rozmieszczenia nietypowych narożnych słupków. Słupki są osobnymi Rodzinami wczytywanymi do Projektu. Dla większej dokładności możemy posługiwać się Liniami modelu albo krawędziami obiektów nadrzędnych.

CZY TYLKO BALUSTRADY?

Jak bardzo często na platformie Revit, tak i tym razem, społeczność użytkowników podaje wiele różnych nietypowych pomysłów zastosowania narzędzia „Poręcz”. Oprócz ogrodzeń i balustrad bardzo często można spotkać zadaszenia, systemy półek, odbojnic, barierek drogowych, podkładów i torów kolejowych. Poręcze mogą służyć również do rozmieszczenia elementów w szyku po ścieżce. Najważniejsze to znaleźć powtarzający się wzór i odtworzyć jego elementy składowe niezależnie od tego czy będą to wsporniki pod półki czy latarnie.

Rys5. Rożne zastosowania poręczy: od balustrady, przez żaluzje słoneczne, a na torach i słupach trakcyjnych kończąc.

Tym samym dotarliśmy do końca Biuletynu. Na przełomie starego i nowego roku życzymy zarówno niezapomnianego czasu świątecznego jak i fantastycznego Nowego Roku.

Dbamy o Twoją prywatność.

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Więcej informacji znajdziesz w Polityka prywatności.