Spotkanie „po latach” Nowości 2017 – Biuletyn Revit 1-2/2017
Witamy ponownie w pierwszym tegorocznym (podwójnym) numerze Biuletynu Revit. Niniejszy tekst jest powrotem do dobrej tradycji, jaką było comiesięczne „spotkanie” w ramach Biuletynu. W dalszym ciągu chcemy dzielić się z Państwem informacjami oraz ciekawostkami dotyczącymi oprogramowania Revit, skupiając się głównie na branży architektonicznej oraz konstrukcyjnej. Wraz z Biuletynami dotyczącymi oprogramowania Autodesk Revit MEP oraz Advance Steel chcielibyśmy przekazać wielobranżową wiedzę na temat wykorzystywanego przez Państwa oprogramowania.
Oprogramowanie Autodesk Revit do wersji 2016 było dostępne w 5 wersjach: LT, Architecture, Structure, MEP oraz pełna wersja nazwana Autodesk Revit. Od wersji 2017 producent oferuje wyłącznie dwie wersje programu: Revit LT oraz Autodesk Revit (bez podziału na branże). Oznacza to tylko tyle, iż zarówno architekt, konstruktor jak i projektant instalacji używają tego samego narzędzia. To spore ułatwienie w komunikacji międzybranżowej.
Jednak wycofanie branżowych wersji programu nie jest jedyną zmianą wprowadzoną w wersji 2017. Postaram się przybliżyć Państwu nowości w wersji 2017, głównie te dotyczące zagadnień architektonicznych.
WSKAZYWANIE GŁĘBOKOŚCI
Funkcja wskazywanie głębokości umożliwia uzyskanie efektu głębi w widokach elewacyjnych i przekrojach. Jest to możliwe dzięki wygaszaniu obiektów położonych w dalszej odległości od płaszczyzny frontowej widoku.
Włączenie głębokości widoku oraz edycja ustawień związanych z tą funkcją znajduje się w oknie „Opcje wyświetlania grafiki”. Opcja przyciemnianie położenia początku/końca: decydujemy, w którym miejscu w stosunku do głębokości widoku, rozpocznie się wygaszanie elementów w widoku (w poniższym przykładzie to 40% głębokości), oraz w którym miejscu się zakończy (90% głębokości). Tłumienie graniczne – ustawiamy z jaką intensywnością będą wyświetlane obiekty w miejscu końca wygaszania (w przykładzie to 0% – całkowite wygaszenie):
SZKICOWANIE PORĘCZY PODRZĘDNYCH
Teraz można szkicować poręcze na górnych powierzchniach podłóg, płyt stropowych, krawędziach płyt stropowych, ścianach i dachach. Wystarczy podczas szkicowania ścieżki poręczy wskazać któryś z wymienionych powyżej obiektów jako nowy obiekt nadrzędny. Tralki i poręcze dostosowują się do nachylenia nieregularnych powierzchni.
DODAWANIE PODKATEGORII DO PŁASZCZYZNY
Do płaszczyzny odniesienia można teraz dodać podkategorię, aby sterować ustawieniami widoczności i grafiki. Można przypisać różne szerokości linii, kolory linii i wzory linii do różnych podkategorii (podkategorie są dodawane w stylach obiektów). Nowe podkategorie płaszczyzn odniesienia można dodać zarówno w projekcie, jak i w rodzinie – podczas wczytania do projektu rodziny z nowymi podkategoriami zostaną one automatycznie dodane do podkategorii w projekcie.
ULEPSZENIA TEKSTU
W wersji 2017 edytor tekstu został udoskonalony oraz rozbudowany o nowe możliwości. Obecnie możliwe jest m.in.:
- zawijanie, skalowanie i przewijanie tekstu zgodnie z oczekiwaniami
- powiększanie i panoramowanie podczas edytowania notatki tekstowej
- wprowadzanie nienumerowanego lub niepunktowanego tekstu w listach (kombinacja klawiszy Shift + Enter)
- wyświetlanie tła nieprzezroczystego i obramowania podczas edycji notatki.
- tworzenie wielopoziomowych list oraz ich modyfikacja m.in. przez zmiany wcięcia
Na tym kończymy skrócony przegląd nowych funkcji Revita. Oczywiście nowa wersja programu Autodesk Revit zawiera o wiele więcej nowych funkcjonalości – w tym wydaniu biuletynu zostało przedstawione tylko kilka wybranych funkcji. Nowości pojawiają się nie tylko w wersji rocznikowej 2017, lecz również w wersjach oznaczonych 2017.1 i 2017.2. Pełną listę nowych funkcji dla każdej z wersji można zobaczyć np. poprzez plik pomocy lub zakładkę „Co nowego”:
Pozostałe nowości opiszemy szerzej w następnych numerach Biuletynu Revit, na które serdecznie Państwa zapraszamy.