Problemy dotyczące linii trasowania

Wróć

Problem

Witam, bardzo proszę o wyjaśnienie problemów przy kreśleniu linii trasowania (Centerline Alignment). Problemy występują przy próbie połączenia różnych elmentów linii trasowania swobodnymi klotoidami (połączenie dwóch łuków kołowych) lub zestawami KP-ŁK-KP (połączenie prostej z łukiem – nie działa gdy łączymy prostą z łukiem zgodnie z keirunkiem linii trasowania, natomiast jeśli liniia trasowania ma odwrotny kierunek, czyli łączymy łuk z prostą dla tej samej gemetrii, to występuję informacja, że układ nie ma rozwiązania.) Jeśli zaś w odpowiednim kierunku uda się wrysować pożądany układ, to nie ma potem możliwości zmiany kierunku linii trasowania, przy czym nie występuję żaden monit, że nie można wykonać operacji, tylko po prostu program nie wykonuje zmiany kierunku bez żadnej informacji. Bardzo proszę o wyjaśnienie, skąd bieże się taki problem – W pomocy programu nie występują opisy, że łączenie w ww sposób ma jakieś ograniczenia i wręcz jest napisane, że można to robić w taki sposób, tym czasem to nie działa, jak należy.
Problemy opisane przeze mnie zostały także zobrazowane w załączonym pliku (jest tam też opis działań i problemów). Problem występuje w wersji 2010. 

Rozwiązanie

Witam,
Już przygotowałem dla Pana paczkę, która wyjdzie za kilka chwil z objaśnieniem powyższych problemów.
Ogólnie:
1. Problem związany z niedociąganiem, przerywaniem, dzieleniem segmentów linii trasowania spowodowany jest przez Aktualizację 2 dotyczącą AutoCAD Civil 3D 2010. Ta kwestia dostała dokładniej poruszona w napisanym przeze mnie newsem na naszej stronie internetowej. Poniżej prezentuję link:
http://www.procad.pl/pf/page/gis/obj/95442_Aktualizacje_dla_AutoCAD_Civil_3D_2010.html
2. Jeżeli chodzi o wstawianie poszczególnych elementów, będąc w tematyce linii trasowania, musimy mieć na uwadze kilka rzeczy – wyróżniamy:
– Element ustalony,
– Element swobodny,
– Element wolny
a ich charakterystyka jest różna. Zatem poszczególne elementy (łuki, krzywe przejściowe) są tworzone zgodnie z określonymi regułami. Zatem jeżeli pojawia się informacja BRAK DOSTĘPNEGO ROZWIĄZANIA oznacza to ze wartości wpisane podczas definiowania elementów (promieni, długości) są niezgodne z warunkami konstrukcyjnymi. Jeżeli podamy za duży promień łuk nie będzie mógł być wpasowany między 2 styczne. Należy pamiętać także, że mając dwie oddzielne styczne w różnych kierunkach też pojawi się błąd – BRAK DOSTĘPNEGO ROZWIĄZANIA.
3. Problem z kierunkiem linii trasowania można rozwiązać w ten sposób, że rozbijamy całą linię trasowania na poszczególne elementy oraz na podstawie linii, łuków itd tworzymy linię trasowania na nowo definiując oczywiście jej kierunek.

Opis powyższych czynności oraz zrzuty ekranowe oraz plik pójdą do Pana odrębnym mailem.

Dbamy o Twoją prywatność.

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Więcej informacji znajdziesz w Polityka prywatności.